412503097.jpg
Kurumsal

ŞİRKET TARİHÇESİ

1979 yılında Beltaş İç ve Dış Tic. A.Ş. adı altında kurulan, 2001 yılına kadar Denizli’nin çeşitli bölgelerinde süpermarketler işleterek faaliyet yürüten şirketimiz 2001 yılından sonra atıl hale gelerek kapanma noktasına gelmiştir.

2004 yerel seçimlerinin ardından Belediye Başkanı Nihat Zeybekci’nin talimatı ile tekrar aktif hale gelen Beltaş A.Ş.,  2008 Ocak ayından itibaren Denizli’de bulunan 22 pazaryerinin işletmesini devralarak faaliyetlerine yeniden başlamıştır.

Beltaş A.Ş., Denizli Belediyesi’nin paralelinde faaliyet gösteren, yaptığı faaliyetlerle Denizli’li vatandaşlarımızın daha kaliteli hizmet almasını amaçlayan bir Denizli Belediyesi kuruluşudur. 2008’de 8’i kapalı 22 pazaryeri, Çamlık Parkı , Yunus Emre Parkı ve Yenişehir Parkı  ile binlerce vatandaşımıza hizmet etmeye başlamış, 2015 yılında artan kapasitesi, hizmet sorumluluğu ve istihdam sayısı ile Denizli'de marka olmayı başarmıştır.

VİZYONUMUZ

MUTLU TOPLUM + MUTLU ÇALIŞAN + MUTLU MÜŞTERİ + MUTLU YÖNETİCİLER

Denizli'mizi yaşayan ve yansıtan en gözde mekanları oluşturmak, en kötünün en iyisi değil, ''EN MÜKEMMEL'' OLMAK. Tüm bunları başarırken bu yolda emeği geçenlerin yani halkımızın memnuniyetini en üst seviyede tutarak hemşehrilerimize hizmetlerin EN İYİSİNİ sunmak.

Beltaş ailesi olarak üstün nitelikli insan kaynağının sürekli fark yaratan sonuçlar elde ettiği, en beğenilen, örnek gösterilen şirket olmak, EN' lerin şirketi olmak...

MİSYONUMUZ

Faaliyetlerimizi "sosyal belediyecilik" anlayışına uygun olarak gerçekleştirirken ''kar amacı'' gütmemeyi,

Şirket menfaatlerimizi değil "halkımızın menfaatlerini" öncelikli kılmayı,

Belediyemizin hizmetlerini halkımızla "daha kolay buluşturmayı",

Halkımıza her zaman "güler yüzlü" bir şekilde hizmet vermeyi,

Halkımızın sorunlarına her zaman "çözüm gayreti" içinde olmayı,

"Çevre ve işyeri temizliğimizi" her zaman en üst seviyede tutmayı,

Şirketimizi "yeniliklere açık" tutmayı,

"Ekibimizin kalitesini" üst seviyede tutmayı,

Her yeni gün, bir önceki günden "daha iyi" olmayı,

Yaptığımız işte "en iyi" olmayı,

Tutamayacağımız "sözler" vermemeyi,

Beltaş Denizli Büyükşehir Belediyesi A.Ş. ortak misyonu olarak benimsediğimizi deklare ederiz.

BELTAŞ DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ A.Ş.

 

KALİTE POLİTİKASI

 

İlk olarak,

                  Zamanında,

                                         Her zaman,

                                                                     MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ

 

      Denizli Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren şirketimiz ‘sosyal belediyecilik’ anlayışı içerisinde Denizli halkına hizmet etmeyi amaç edinmiştir. Denizli Belediyesi’nin faaliyet programı paralelinde hareket eden şirketimiz, faaliyet gösterdiği tüm işletmelerinde %100 müşteri memnuniyeti ve toplam kalite yönetimi anlayışı ile çalışmaktadır.

Beltaş Denizli Büyükşehir Belediyesi A.Ş., "misafir" olarak gördüğümüz hemşehrilerimize hizmet ederken dört prensibi ilke edinmiştir;

-  Yaptığımız işte her zaman "mükemmeli" aramak

-    "Hizmet" bilinci ile çalışmak

-   Faaliyet alanlarımızı ve konularını bizzat hizmet verdiğimiz halkımızı "dinleyerek" belirlemek,

-   Kendimizi sürekli "geliştirmek" ve bu yolla kentimizin gelişimine destek olmak

Hemşehrilerimizin hem ekonomik hem de fiziksel olarak en uygun hizmeti alması için ‘minimum kar marjı’ ile çalışmayı zorunluluk addediyoruz. Kaliteli hizmet anlayışını yaygınlaştırmak ve amaçladığımız hizmet standardını gerçekleştirmek için tüm çalışanlarımıza gerekli eğitimleri sağlamak ve bunu sürekli hale getirmekte kararlıyız. Beltaş Denizli Büyükşehir Belediyesi A.Ş.’nin adını yukarılara taşımanın Denizli halkına daha çok hizmet olduğu bilinciyle mesai kavramı gözetmeden çalışıyor, Denizli’nin en iyisine layık olduğunu düşünüyoruz..

BELTAŞ DENİZLİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ A.Ş. YÖNETİM KURULU

Beltaş A.Ş. Denizli Büyükşehir Belediyesi  iştirakidir.